loading...

مجله ی اینترنتی صلوات

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم


دشمنی بنی امیه دیرینه بود و به صدر اسلام و به كینه های بدری و خیبری و حنینی باز می گشت، اما بنی عباس هم كه به ظاهر رابطه خویشاوندی با بنی هاشم داشتند و  در واقع شعبه ای از بنی هاشم محسوب می شدند در دشمنی ورزیدن با ائمه علیهم السلام اگر از بنی امیه جلوتر نبودند، كه بودند، لكن چیزی در این دشمنی كم نداشتند، چرا كه بنی امیه سه امام از ائمه علیهم السلام را به شهادت رساندند اما بنی عباس هفت معصوم را به شهادت رساندند !!

بنی امیه هیچ یك از معصومان را به حصر و زندان نبردند اما زندانی بودن امام موسی بن جعفر و حصر امام هادی و امام عسكری علیهم السلام در نزد تمام مسلمانان زبان زد می باشد.

اگر بنی امیه امام حسین علیه السلام را در كربلا به طرز فجیعی به شهادت رساندند بنی عباس نیز حسین شهید فخ را در سرزمین فخ كه سرزمینی بین مكه و مدینه بود به شهادت رساندند تا جایی كه از امام جواد علیه السلام نقل شده است كه فرموده اند: پس از فاجعه كربلا هیچ فاجعه ای برای ما بزرگتر از فاجعه فخ نبوده است (1)

 

حاكم دلها

یكی از دوران سخت بنی عباس، دوران حضرت امام كاظم علیه السلام بوده است كه معاصر هارون الرشید خلیفه خبیث عباسی بوده است، خلیفه ای كه دنبال نان و نام بود. هارون با آن همه قدرت و توسعه منطقه حكومت كه داشت احساس می كرد هنوز دلهای مردم با حضرت موسی بن جعفر علیهماالسلام است و از این امر بسیار ناراحت بود. روزی آن حضرت را در كنار كعبه دید و به او گفت: آیا تو همان كسی هستی كه پنهانی از مردم برای خلافت خود بیعت می گیری ؟!

امام در جواب فرمود:

من بر دل ها حكومت می كنم و تو بر تن ها و بدن ها !!

 

سلام بر تو ای پدر

هارون كه دنبال نام بود و سعی داشت كه خود را از خویشاوندان پیامبر صلی الله علیه و آله معرفی كند، روزی كه وارد شهر مدینه شده بود و به ظاهر برای زیارت پیامبر صلی الله علیه و آله وارد حرم رسول خدا شده بود انبوهی از جمعیت قبائل قریش و غیرهم اطراف او را فرا گرفته بودند. هارون در این حال رو به قبر پیامبر صلی الله علیه و آله نمود و گفت:

سلام بر تو ای پیامبر خدا ! درود بر تو ای پسر عمو !

او می خواست در بین آن جمع عموزادگی خود را به رخ آنان بكشد در حالیكه بسیار نزدیك تر از او به پیامبر صلی الله علیه و آله در آن جمع حضور داشت!

حضرت موسی بن جعفر علیهماالسلام كه از هدف هارون آگاه بود به نزدیك قبر نبی مكرم اسلام صلی الله علیه و آله رفت و با صدای بلند به گونه ای كه هارون و دیگران بشنوند فرمود:

سلام بر تو ای پیامبر ! سلام بر تو ای پدر!

هارون  دستپاچه شد و رنگش برافروخته و گفت : واقعا این افتخار است! (2)


بیزار از ظالم اما کنار او

یكی از وقایع زندگی امام موسی بن جعفر علیهماالسلام كه حاكی از مبارزه پنهانی آن حضرت با طاغوت زمانش بود كه دانستن آن بسیار لازم و جالب می باشد داستان صفوان جمال است كه شخصی شتردار بوده كه از راه كرایه دادن شتر امرار معاش می نموده است. وی از شیعیان موسی بن جعفر علیهماالسلام بوده است. روزی به خدمت آن حضرت می رسد. امام در همان ابتداء به او می فرمایند:

ای صفوان ! همه چیز تو و همه كارهای تو زیبا و نیكو است جز یك كار.

صفوان با تعجب و نگرانی می پرسد: فدایتان شوم كدام كار؟!

حضرت می فرمایند:

این كه شترهایت را به این مرد (یعنی هارون الرشید) كرایه داده ای !!

صفوان می گوید:

من برای كار خلافی مثل شكار تفریحی و گناه و غیر آن به او كرایه ندادم بلكه فقط برای این كه به سفر حج برود كرایه داده ام، تازه قرار بر این شد كه خودم نیز همراه آنان نباشم [ چون به طور معمول كسی كه حیواناتش را كرایه می داد خود نیز به همراه مسافران به سفر می رفت] بلكه غلامانم را با او خواهم فرستاد!

حضرت فرمود:

آیا دوست نداری تا هارون زنده بماند و از سفر حج برگردد تا بتواند كرایه شترهایت را بدهد ؟!

او گفت: چرا دوست دارم.

آن حضرت فرمود:

همین اندازه كه دوست داری یك ظالمی زنده بماند تو از آنان خواهی بود و هر كس كه از ظالمان باشد در آتش جهنم قرار خواهد گرفت !!

صفوان كه تحت تأثیر فرمایش حضرت واقع شد به سرعت رفت و تمامی شترهایش را فروخت ! خبر این كار وی به گوش هارون رسید و هارون او را فرا خواند و به او گفت: شنیده ام كه شترهایت را فروخته ای!!

او گفت: درست است.

هارون گفت: برای چه؟

صفوان گفت: چون دیگر پیر شده ام و غلامانم نیز به خاطر پیری و عدم رسیدگی من از زیر كارها در می روند!

هارون گفت: هرگز این چنین نیست. هیهات! هیهات! من می دانم كه چه كسی این كار را به تو یاد داده است، موسی بن جعفر به تو در این مورد اشاره نموده است !

صفوان می گوید: به او گفتم :مرا با موسی بن جعفر چه كار ؟!

هارون به او گفت: بس كن، اگر حسن صحبت دیرینه نبود تو را می كشتم !! (3)

 

در همه حال امام عالَم

لحظه لحظه زندگی اهل بیت علیهم السلام برای بشریت تا قیامت دارای درس و عبرت می باشد، چه در زندان باشند و چه در حصر و چه در رأس حكومت و چه در حال قیام و چه در حال قعود. در هر حال فعل آنها حجت و نشستن و برخاستن آنها الگو می باشد. تمام بشریت باید درس مبارزه با ظلم را از امام موسی بن جعفر علیهماالسلام بیاموزند كه اگر عده و عُده برای قیام نداشتند لااقل از مبارزه منفی زیركانه علیه طاغوت و ظلم دست نكشیدند!

پی نوشت:

1) بحارالانوار ج 48 ص 165.

2) همان ج 25 ص 243.

3) وسائل الشیعه ج 12 ص132 .


حمید حاج علی                

مدّرس حوزه علمیه             

بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان

عباس نعمتی بازدید : 1195 چهارشنبه 23 ارديبهشت 1394 زمان : 9:24قبل از ظهر نظرات ()
سلام ای امام غریب
 
گریه های شبانه ات میان زندان و دعای ادرک موتی ات شبیه مادر است
 
آقا چرا سر زانو نشسته ای
 
چرا موقع راه رفتن دست به کمر می گیری
 
دریاها برای غریبی ات گریه می کنند
 
برای آن سر نیزه نشین
 
برای غربت بانویی که زیر نی گریه می کرد
 
برای دعاهای ادرک موتی
 
یا بقیت الله آجرک الله
 
 
پیامک های تسلیت شهادت امام موسی کاظم (ع)
  
عباس نعمتی بازدید : 1643 چهارشنبه 23 ارديبهشت 1394 زمان : 8:39قبل از ظهر نظرات ()
بس که می تازند اسرائیلیان
پر شده این دشت از قابیلیان
باز هم پیدا شده مکر یهود
در حرم جولانگه آل سعود
مفتی نفتی! حرم جای تو نیست
کعبه جای لات و عزای تو نیست
خانه ات را ساختی بین قنوت
خانه ای مانند بیت عنکبوت
قبله در چنگ یهودی ها شده
کعبه مثل مسجد الاقصی شده
پوست ها بر روی نی قرآن شدند
شیخ ها پشت حرم پنهان شدند
پرچم نیرنگ بالا می کنند
فکرشان کعبه مطلا می کنند
کعبه با نام علی همراه شد
با خلیل الله بیت الله شد
باز هم بوزینه روی منبر است
جاهلیت رو به روی حیدر است
باز قرآن روی نی آورده اند
حکم گندم های ری آورده اند
باز گرگان کیسه ای زر دیده اند
جانماز از مجتبی دزدیده اند
شیخ نفتی را گرفته بی هشی
در کنار کعبه و کودک کشی
باز در خون قامت هابیل شد
در حرم تکرار اسرائیل شد
مثل دشت کربلا شد در یمن
غزه و لبنان به پا شد در یمن
چهره ای دیگر ز انسان ساختی
دولت تکفیر قرآن ساختی
گنبد زینب نشان کربلاست
هرکجای عرش سامرا بپاست
وای اگر آید هدف ها کربلا
شیعه و سنی، نجف تا کربلا
روزها، هر روز عاشورا ی ماست
روضه دیوار و در ماوای ماست
از ازل اینجا حسینی بوده است
پیرو خط خمینی بوده است
خاک ما از رستم دستان پر است
باکری و کاوه و دوران پر است
خاک ما جای خراسان رضاست
کشور مولاست ایران رضاست
وارث پیر جمارانی ببین
لشکر سبز سلیمانی ببین
گوش بر امر علمداریم ما
وارث شمشیر مختاریم ما
رویتان یک روز پر خون می شود
ذوالفقار از جاش بیرون می شود

عباس نعمتی

عباس نعمتی بازدید : 1336 سه شنبه 22 ارديبهشت 1394 زمان : 11:43بعد از ظهر نظرات ()


همزمان با افزایش حملات وحشیانه رژیم آل سعود به مردم یمن هنرمندان انقلاب اسلامی هر روز در حمایت از مردم یمن آثار خود را ارائه می دهند.

در ادامه ۴ نماهنگ تازه انتشار یافته می آید که عبارتند از: مداحی میثم مطیعی، نماهنگ موطنی، نماهنگ اشک سنگ از ابولفضل طیب نیا، نماهنگ الصرخه فی وجه المستکبرین.


دانلود مداحی میثم مطیعی در حمایت از مردم یمن به زبان های فارسی و عربی


نماهنگ «اشک سنگ» از ابولفضل طیب نیا در حمایت از مردم یمن

دانلود نماهنگ «الصرخه فی وجه المستکبرین» در حمایت از مردم یمن

دانلود نماهنگ «موطنی» در حمایت از مردم یمن

این نماهنگ نخستین تصاویر از مداوای مجروهان یمنی در کشورمان می‌باشد که پیرامون تحولات میدانی یمن سخن می گویند.منبع تمام نماهنگ ها: راهنوا

عباس نعمتی بازدید : 3550 یکشنبه 20 ارديبهشت 1394 زمان : 7:49قبل از ظهر نظرات ()


صفحه اینستاگرام khamenei.ir با انتشار این تصویر دیده نشده از رهبر انقلاب قسمتی از سخنان رهبر انقلاب بعد از سان دید از نمایشگاه کتاب در سال ۷۵ را دوباره منتشر کرد:

این ایامی را که نمایشگاه کتاب در تهران برگزار می‌شود، به نظر بنده باید بهار کتاب نامید.

زیرا کتاب حقیقتاً مطرح می‌شود و گروه‌های زیادی از مردم- به‌ویژه جوانان - سراغ کتاب‌فروش‌ها می‌روند. کتاب‌فروش‌ها، فروش خوبی از این جهت دارند و کتاب هم واقعاً به دست مردم علاقه‌مند می‌رسد. البته سلیقه و توقع من این است که ما در طول سیصد و شصت یا شصت و پنج روز سال، هر روز به قدر یک روز این نمایشگاه، فروش کتاب در کشور داشته باشیم. دل من این را می‌خواهد. اگر چنین هم بشود، زیاد نیست؛ چون کشور ما کشوری متمدن و دارای تاریخ و فرهنگ است. کشور ما مثل برخی از ممالک دنیا نیست که گذشته‌ی پربار و تاریخ و فرهنگ نداشته باشد. در کشور ما اگر مردم ده برابر آنچه آمار اعلام می‌کند، کتاب بخوانند، خیلی زیاد نخواهد بود و دور از توقع نیست. اما حالا که چنین نیست، ایام نمایشگاه را بنده خیلی مغتنم می‌شمارم.

مصاحبه در پایان بازدید از نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب، تهران - ایران 22/02/1375


عباس نعمتی بازدید : 1447 جمعه 18 ارديبهشت 1394 زمان : 1:53بعد از ظهر نظرات ()

به گزارش خبرگزاری فارس انجمن دفاع از آزادی آمریکا در نیویورک میزبانی مسابقه‌ای با موضوع کاریکاتورهای موهن به پیامبر اسلام (ص) را برعهده گرفته است که این مسابقه جایزه‌ای معادل 10 هزار دلار برای بهترین کاریکاتور موهن به پیامبر اسلام را تعیین کرده است.


عباس نعمتی بازدید : 1331 جمعه 18 ارديبهشت 1394 زمان : 1:14بعد از ظهر نظرات ()

یک گفت و گوی وایبریتبیان: همه ما تجربه ساعت هایی از روز رو داریم که بدون این که بفهمیم دقیقا چند ساعت گذشته، تو یه بحث وایبری یا واتس آپی یا هرکدوم از این شبکه ها وارد شدیم و پیش رفتیم. بعضی از این بحث ها یه گفتگوی دلی می شن و بعضی ها رد و بدل شدن تجربه های زندگی. بعضی هاش هم یه بحث جدی فکری و دینی و حتی سیاسی.

این گروهی که من توش عضو هستم و می خوام یکی از گفتگوهاش رو براتون بنویسم یه مجموعه از پدرهای بالای چهل سال توش عضو هستن که من اسمشون رو «پدرهای نگران» گذاشته ام. از همون پدرهایی که آردشون رو بیختن و الکشون رو آویختن و حالا نگران بچه های نوجوون و جوونشون هستن. بعضیاشون دور از چشم خانومهاشون میان تو وایبر و حرف می زنن، بعضی هاشون هم همراه با همسران عزیز(!)شون کلاً اجازه دارن در شبکه¬های موبایلی حضور داشته باشن. کلاً مردی که بتونه با خیال راحت با موبایلش ور بره نداریم نمی دونم چرا!!
متنی که می خونین یه گفتگوی یه ساعت و نیمه است بین ده نفر از همین پدرهای نگران که با توجه به این که مشکل خیلی از پدرهای دیگه هم هست شاید خوندنش یه تجربه به تجربه های پدرها اضافه کنه.


پدر 1: همگی سلااااام، خوبین؟ خوش می گذره؟ رفقای محترم! امشب زن من خونه نیست... می خوام وایبری بزنم به بدن که جواب بده ها
پدر2: شکلک تأسف
پدر3: سلام. شکلک حسرت
پدر4: سلام. این هم آخر شادی داره؟ من که از بودن کنار همسرم همواره احساس افتخار می کنم....
پدر5: آره تو بمیری...
پدر6: آقا اصلا بیاین این موضوع رو بذاریم کنار... به هر حال از این اتفاقا تو زندگی هر کدوممون میفته
پدر 7: بله.موافقم
پدر4:موافقممممممم
پدر9: مخالفم. چون متاسفانه تو زندگی من نمیفته!!!!!!!
پدر 10: من تازه اومدممممم. میشه بگین منظورتون دقیقا کدوم اتفاقه.
پدر3: مهم نیست. آقا برای من امروز یه اتفاق بد افتاده. من می خوام کمکم کنییین
پدر4: اتفاقاً خانم بنده که مشاوره خانواده اینجا هستن و می تونن کمکمون کنن
پدر5: عجب...سلام ما رو به ایشون برسونین
پدر1: بدبخت شدم. حالا مشکل چیه؟
پدر3: پسرم رفتار مشکوکی داره.
پدر10: از رفتارهای خودت مشکوکتر؟
پدر7: خانواده اینجا تشریف داره. دوستان رعایت کنن!
پدر4: خانواده رفت خوابید. فک کنم فهمید بره بخوابه بهتره!
پدر6: بلهههههه. همین درسته. تبریک می گم
پدر3: به جان خودتون مشکوکه. خیلی نگرانشم.
پدر1: یعنی به چی مشکوکه؟ شیشه؟کراک؟ تریاک؟
پدر3: نه......فکر کنم عاشق شده. یا خلاصه گرفتار شده بچه ام
پدر1: این که از همه اش خطرناکتره
پدر10: خیلی خطرناکه
پدر9: فاتحه اش خونده اس
پدر4: ولی به هرحال شاید امکان تشکیل خانواده باشه
پدر5: باز چی شد؟ خانواده برگشت؟ کارش یه قرص خواب آوره ها!
پدر8: مطمئنی که مشکوکه یا مشکوکی که مشکوکه؟
پدر3: واووووووووووووووووووو. باز این رفت سراغ فلسفیدن!
پدر10:ولی این مهمه. این که آدم به مشکوک بودن رفتار مطمئن باشه مهمه
پدر1: موافقم. شده من احساس می کردم رفتار دخترم مشکوکه ولی بعداً فهمیدم اصلاً حتی رفتارش هم مشکوک نبوده
پدر2: پس کار اول اطمینان از مشکوک بودنه
پدر4: می تونی با مادر بچه ها درمیون بذاری
پدر5: آخخخخ.کشت ما رو این
پدر1: از کجا مشکوک شدی؟
پدر3: از نوع رفتارش با موبایلش
پدر5: شکلک خنده و ریسه
پدر7: دقیقا یعنی چی؟
پدر9: وقت زیادی میذاره؟ یا حال عجیبی داره؟
پدر10: یا هردو؟
پدر3: شکلک فکر
پدر4: شاید داره....
پدر5: فکر می کنه روز مادر چی برای مادرش بخره....آره؟
پدر2: اینکه اینهمه غصه نداره موبایلش رو ازش بگیر خخخخخخخخخخ
پدر2: شوخی نکنین. مساله مهمیه به خدا
پدر1: می فهمم...می فهمم
پدر6:من سکوت کردم...چون کلا گرخیدم
پدر9: الان خوابه یا بیدار؟
پدر3: خوابه فک کنم
پدر9: برو ببین موبایلش رمز داره یا نداره. اگه داشت می تونی مطمئن باشی که باید مشکوک بشی
پدر10: چه حرفیه. موبایل منم رمز داره
پدرها یکی پس از دیگری: موبایل من هم رمز داره
رمز داره
پدر4: موبایل من ولی رمز نداره
پدر5: تو برو بمیررررررررر
پدر7: کدوم خطت؟
پدر4: آقایون همون بحث قبلی رو ادامه بدین لطفا.
پدر8: شاید بشه با خوندن موبایلش به مساله پی برد
پدر9:نههههههههههههههههههههههههه
پدر3: این ورود به حریم خصوصی آدماست
پدر2: پس وظیفه پدری ما چی میشه؟
پدر10: بله
پدر9: دقیقا
پدر4: وظیفه پدری مهمتره
پدر1: نه. حریم خصوصی آدما مهمتره
پدر5: من با وظیفه پدری موافقترم
پدر3: من با رعایت حریم خصوصی آدما موافقم
پدر9: منم. لایک
پدر7: کدوم خطت؟!!!!!!
پدر6: یه جوری نمیشه بین این دوتا جمع کرد؟
پدر4: خانم من که اینجا تشریف دارن میگن اگه پسر بفهمه یا بو ببره که شما موبایلش رو دیدین دیگه باید دور اون بچه رو خط بکشین
پدر6: موافقم
پدر5: پس باید دزدکی دید
پدر1:هم تجاوز به حریم خصوصی، هم دزدی؟
پدر5: برای مصلحت بزرگتر اشکالی نداره
پدر9: بله. اگه بعدا فهمیدی ارتباط داره با یه دختری، چیکار می کنی؟
پدر7: با کدوم خطش؟
پدر4: با هرکدوم. فرقی نمی کنه
پدر10: میشه هم از راه مخابرات پیامکهاشو کنترل کنی. خط به اسم کیه؟
پدر7: کدوم خطش؟
جمع پدرها: شکلک خنده و ریسه
پدر1: من باشم نگاه نمی کنم. باهاش حرف می زنم
پدر2: من باشم موبایلش رو به یه بهونه ای ازش می گیرم که دزدکی نباشه و نگاه می کنم
پدر4: من باشم می گم مادرش باهاش صحبت کنه
پدر5: من باشم یه روز موبایلشو گم می کنم و کل قصه رو می فهمم
پدر6:من باشم مساله رو با خودش درمیون میذارم و ازش می خوام خودش موبایلشو بده تا من بخونم
پدر7: من باشم یه موبایل با یه خط جدید می خرم . خطی که به اسم خودمه و بعد کنترلش می کنم.
پدر8: من باشم میرم دنبالش. از بیرون کنترلش می کنم. بالاخره تو خونه و با وایبر که نمیشه خلاف کرد.
پدر5: میشه
پدر6: چه عرض کنم
پدر9: من باشم، اصلا نیستم
پدر10: برا من حریم خصوصیش مهمتره. من بهش اعتماد تزریق می کنم...تا جایی که ممکنه بدونه که من بهش اعتماد دارم. فوقش هم یه ارتباطی داره دیگه. ایشالا که می خواد ازدواج کنه.
پدر3: نه. هیچکدومتون جای من نیستین. اینایی که میگین حرفه همه اش.
پدر1: یه شب خانوم ما نبودها...به جای این که چندتا جک بگین مشکل مطرح کردین
پدر3: به خدا نگرانم.اصل مشکل به نظرم همون مساله حریم خصوصی و وظیفه پدریه.بازم کمکم کنین...


این گفتگو البته ادامه داشت ولی حرف متفاوتی دربرنداشت. گرفتاری خانواده ها در ارتباط با فرزندانشان، شاید واقعا نسخه یکسانی نداشته باشه ولی به هر حال گاهی این گفتگوها می تونه تجربه های جدیدی برای ما ایجاد کنه....

شما در این مورد چی فکر می کنین؟ وظیفه پدری مهمتره یا حریم خصوصی؟ شاید هم راه متفاوتی دارید. اگه دوست دارین برامون بنویسین.

 

بخش خانواده ایرانی تبیان

عباس نعمتی بازدید : 1107 سه شنبه 15 ارديبهشت 1394 زمان : 3:17بعد از ظهر نظرات ()

رهبر انقلاب: مشکلاتی که وجود دارد اوّلاً با گفتن و حرف زدن حل نمیشود؛ اقدام و ابتکار و عمل لازم است. ثانیاً [حلّ‌] مشکلات مجموعه‌ی اقتصادی کشور را در درون کشور باید پیدا کرد؛ ستون فقرات هم عبارت است از تولید؛ ستون فقرات اقتصاد مقاومتی که ما عرض کردیم، عبارت است از تقویت تولید داخلی؛ اگر این کار تحقّق پیدا کرد و همّتها متوجّه به این مسئله شد، مسائل کار بتدریج حل میشود، کار ارزش پیدا میکند، کارگر ارزش پیدا میکند، اشتغال عمومی میشود، بیکاری که یک معضلی است در جامعه بتدریج کم میشود و از بین میرود. اساس کار، مسئله‌ی تولید است.

بیانات رهبر انقلاب در ۹ اردیبهشت ۹۴


عباس نعمتی بازدید : 1059 دوشنبه 14 ارديبهشت 1394 زمان : 3:6بعد از ظهر نظرات ()

امشب به یاد غربت رویت سحر شود
"ترسم که اشک در غم ما پرده در شود"
خورشید رفته است از اینجا، گمان کنم
امشب خسوف کامل قرص قمر شود
آری زمین دوباره پر از اشک می شود
آتش که در میانه ی دیوار و در شود
در چاه ها دعای شهادت گرفته بود
یک ضربه بین سجده ی او کارگر شود
با زهر، روزه ای که به افطار می رسد
تشتی پر از نشانه ی خون جگر شود
دیگر ردیف و قافیه بی نظم می شود
بالای نی ترانه ی هفتاد سر شود
...
هر لحضه سنگ می رسد اینجا خدا کند
دستی برای روی یتیمان سپر شود...

عباس نعمتی

التماس دعا

عباس نعمتی بازدید : 1159 دوشنبه 14 ارديبهشت 1394 زمان : 12:26قبل از ظهر نظرات ()

تعداد صفحات : 61

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
آمار سایت
 • کل مطالب : 917
 • کل نظرات : 407
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 127
 • آی پی امروز : 92
 • آی پی دیروز : 321
 • بازدید امروز : 308
 • باردید دیروز : 1,258
 • گوگل امروز : 37
 • گوگل دیروز : 170
 • بازدید هفته : 3,933
 • بازدید ماه : 16,292
 • بازدید سال : 630,581
 • بازدید کلی : 6,139,785

 • نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  موبایل :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی :
   
  کد امنیتی
   
  بارگزاری مجدد